На початку планування інсталяції на об'єкті охоронного телебачення (CCTV) порушується питання – цифрові системи відеоспостереження будуть розглядатися для покупки чи аналогові? Правильнe відповідь можна і потрібно отримувати лише після вивчення та обговорення з фахівцями наступних умов:
- можливість виділення достатнього бюджету;
- відповідність технічних можливостей елементів відеоспостереження поставленим завданням;
- досягнення кращого балансу характеристик та вартості запропонованої для об'єкта системи безпеки.
Правильний підхід до вибору пристроїв та обладнання CCTV можливий лише в тому випадку, коли замовник чітко розуміється, що таке цифрове та аналогове відеоспостереження. Покажемо, у чому основні відмінності «цифри» та «аналогу» та на що звертати увагу при підборі камер, реєстраторів та ін.
Аналогове та цифрове: основна відмінність
Основна відмінність полягає у технології формування відеокадра. Ті, хто знайомий із растровими та векторними зображеннями вже знайомі з нею. Так, растрове (у разі аналогове зображення) є прямокутником з пікселів. Він характеризується розмірами сторін та щільністю пікселів. Звичайно, це зображення можна збільшувати та зменшувати, при цьому збільшуватиметься або зменшуватиметься відстань між пікселями. При «розтягуванні» аналоговий кадр втрачатиме якість.
Векторний (у разі цифровий) кадр складається з безлічі фігур, параметри яких задаються математичними формулами. При збільшенні знімка не втрачається його якість, оскільки формула безпомилково коригує ці параметри (збільшує їх значення).
Це спрощене пояснення, яке дає розуміння різниці між аналоговим та цифровим відео.
Застосування формул для формування зображень дає цифровому відео ряд переваг. Ось їх короткий список:
- розвинені можливості передачі відео по мережі – спрощена адресація (IP) та менший трафік (обсяг) даних, що передаються;
- великий асортимент відеоаналітики, яку ведуть цифрові системи відеоконтролю;
- зберігання великих обсягів відеоархівів, швидша їх обробка – копіювання, пошук сюжетів тощо.
Ціна на аналогові та цифрові системи
Донедавна всі захоплювалися якістю цифрового (мережевого) відеоспостереження, його перевагами перед аналоговим. Проте рішення про купівлю на користь останнього ухвалювалося за рахунок меншої ціни.
Сьогодні ця перевага аналогових пристроїв не така переконлива за рахунок того, що цифрові стали дешевшими і надали величезну кількість аргументів за їх вибір.
Аналогове та цифрове обладнання: нюанси встановлення
Аналогові відеокамери завжди підключені до відеореєстратора, який приймає, зберігає, обробляє та виводить відеоінформацію на підключений монітор користувачеві. Монтаж здійснюється коаксіальним кабелем, який потрібно прокласти спеціально для відеоспостереження.
Системи цифрового відеоспостереження можуть використовувати вже прокладені мережі з крученої пари, які використовуються для комп'ютерної мережі підприємства. При цьому в нагоді і все мережеве обладнання цієї мережі - свічі, сервера, wifi точки доступу і т.п. Більше того, можна придбати і бездротові цифрові камери. З їхньою допомогою зручно будувати відеоспостереження домашнього рівня, де відеореєстратори взагалі не використовуються. Такі камери самостійно обробляють зображення, передають його безпосередньо на веб-сервер у будь-якій точці світу.
Не можна забувати про забезпечення електроживлення камер. Необхідно прокладати окремий кабель до кожної камери. Однак цифрова камера відеоспостереження можна купити і PoE, коли живлення до пристрою поставляється по жилах кручений пари, які не задіяні в передачі відеосигналу. Слід пам'ятати, що для підключення до системи такої камери потрібно докупити PoE-концентратор.
Часто така PoE відеосистема може обійтися дешевше аналогової.
Масштабованість
Цей параметр дуже важливий, коли підконтрольна камерам територія швидко зростає, збільшується кількість параметрів, які необхідно контролювати. Наприклад, кількість людей, що проходять, перетинання ними віртуальних ліній тощо.
Цифрова відеосистема легко збільшує кількість портів для підключення відеокамер за рахунок придбання недорогого свіча. Більше того, у цифровій системі можливе навіть підключення камери, яка знаходиться за сотні кілометрів від об'єкта.
В аналоговій необхідно докуповувати нові реєстратори та прокладати додатковий коаксіальний кабель.
Сумісність пристроїв
При розширенні системи відеоспостереження замовник може змінити перевагу марки виробника, технічних характеристик (вибирає камери з більш високою роздільною здатністю тощо). До аналогової системи додати «сторонній» пристрій складніше, ніж у цифрову. Остання гнучкіша - вона може працювати як на базі спеціалізованих протоколів однієї компанії (наприклад, Dahua або Hikvision), а може використовувати і протокол передачі даних відкритого стандарту ONVIF.
Якість зображення
Мережеві камери забезпечують вищу роздільну здатність зображення, ніж аналогові. Дозвіл перших давно вимірюється мегапікселями, тоді як «аналог» часто в техпаспорті оперує роздільною здатністю, яка вказана в ТВЛ (телевізійні лінії). Особливо це стосується домофонних систем де камери панелей виклику аналогові.
На ринку є гібридні пристрої. Наприклад, реєстратори з роз'ємами RJ45 і BNC для підключення камер по кручений парі і коаксіальному кабелю. Сьогодні такі пристрої можна розглядати як проміжне рішення під час переходу від застарілих аналогових відеосистем до цифрових.