Отримання своєчасного попередження про проникнення в будинок, дачу чи офіс під час вашої відсутності дозволяє вчасно відреагувати та зберегти майно, товарно-матеріальні цінності, твори мистецтва, коштовності та інші речі в безпеці. В цьому чудово допомагають безпровідні охоронні сигналізації.

Така система безпеки ефективно контролює не тільки приміщення, а й відкриті ділянки територій підприємств, зовнішні рампи складів тощо. Безпровідні охоронні системи все частіше встановлюють на дачах і в заміських будинках.

Охоронна сигналізація: призначення та компоненти

Охоронна сигналізація — це комплекс пристроїв та технологій, призначений для виявлення проникнення сторонніх осіб на охоронювану територію, передачі тривожних повідомлень власнику/охоронній компанії, а також активації сигналізації, димогенераторів та інших засобів захисту. У такій системі можуть використовуватись:

датчики (руху, розбиття скла, відкриття дверей чи вікон), тривожна кнопка, централь (хаб), пульт централізованого спостереження (ПЦС), брелок (пульт управління), світло-звукові прилади (сирени, сигнальні вогні, маячки) та інші.

Охоронна сигналізація легко масштабується при встановленні на великих об'єктах. Для квартир можна придбати готовий комплект цієї системи. Її основні переваги — перевірена сумісність пристроїв, простота монтажу (навіть самостійного) та знижена ціна. Важливо, що після встановлення готовий комплект можна легко доповнити.

Охоронна сигналізація: принцип роботи

Принцип роботи ґрунтується на підключенні всіх периферійних датчиків та виконавчих пристроїв до центрального блоку (хабу).

Датчики контролюють свою зону, і при виявленні порушення подають тривожний сигнал на хаб. Крім того, датчики постійно обмінюються сервісними сигналами з хабом — при відсутності сигналу система розуміє, що датчик зламався або був викрадений, що викликає тривогу. Датчики безпровідної охоронної сигналізації працюють від батарей, які можуть підтримувати роботу пристрою до 5 років.

Централи або Хаби — це пристрої, які приймають і передають тривожні сигнали на ПЦС або термінали користувачів, контролюють працездатність датчиків, ініціюють включення виконавчих пристроїв.

Зазвичай власники підключають свої системи до ПЦС охоронних компаній, щоб забезпечити швидку реакцію професіоналів на тривогу (виїзд групи швидкого реагування). Однак, якщо цінність об'єкта дозволяє, можна обмежитись сповіщенням власника.

Безпровідна сигналізація: переваги та недоліки

Провідна сигналізація — це система, в якій сигнали передаються виключно по проводах. У безпровідних системах сигналізація передається через такі канали зв'язку, як GSM, а іноді — через Wi-Fi. Хоча перехопити дані через такі канали досить просто, виробники охоронних систем використовують шифрування даних для їх захисту від розшифровки та підміни. Прикладом може бути радіочастотний протокол передачі даних системи безпровідної сигналізації Ajax Jeweller, який забезпечує стабільний прийом сигналу на відстані до 2 км на відкритому просторі. У системах Ajax передбачена зв'язок з хабом або пультом через GSM-канал.

Переваги безпровідних сигналізацій:

  • Простота установки за короткий час;
  • Зручність розміщення датчиків та центрального блоку, можливість швидкої зміни місця установки;
  • Можливість самостійної установки без необхідності вивчати електричні схеми та радіотехнічні компоненти;
  • Гнучкість масштабування та зміни конфігурації;
  • Висока адаптивність до нового місця установки (системи легко переносяться з одного орендованого офісу чи квартири в іншу);
  • Невидимість пристроїв в інтер'єрі, відсутність необхідності прокладати проводи, що запобігає пошкодженню інтер'єру;
  • Відсутність обов'язкової сертифікації (достатньо сертифіката якості).

До недоліків безпровідної сигналізації можна віднести більш тривалий процес налаштування, необхідність періодичної заміни елементів живлення, можливість глушіння сигналу (хоча це є тригером для спрацьовування тривоги), а також необхідність збільшення кількості хабів або ретрансляторів, якщо на об'єкті багато перешкод (стіні, меблі, міжповерхові перекриття, металеві ворота тощо). Однак все це компенсується вартістю робіт з прокладання проводів, придбання додаткових акумуляторів, які також необхідні і для проводних систем.