Отримати своєчасно попередження про проникнення в будинок, на дачу, в робочий кабінет у свою відсутність означає вчасно відреагувати та зберегти в схоронності власність, товарно-матеріальні цінності, предмети мистецтва, коштовності тощо. Відмінно допомагає бездротова охоронна сигналізація.

Така система безпеки успішно контролює як приміщення, а й відкриті ділянки територій підприємств, зовнішні рампи складів тощо. Бездротові системи охорони все частіше встановлюють на дачних ділянках на території заміського житла.

Нижче розглянемо, чому такі системи варто розглядати для придбання, у чому їх плюси та можливі недоліки порівняно з традиційними дротовими.

Сигналізація бездротова: пристрої та принцип роботи

Сигналізація – комплекс пристроїв та технологій, призначений для:

  • виявлення проникнення сторонніх осіб на підконтрольну територію;
  • передачу тривожних повідомлень власнику на пульт централізованої охорони (ПЦН) охоронної компанії;
  • активації світло-шумової сигналізації у разі спрацювання, димогенераторів та інших засобів пасивного та активного захисту.

Зазначимо, що провідні та бездротові сигналізації мають однакове призначення, незалежно від каналів зв'язку, якими передається тривожний сигнал, сервісні дані.

Далі наведемо перелік пристроїв, які можуть бути використані в системі:

  • датчики руху, розбиття скла, відкриття дверей чи вікон;
  • кнопка тривоги;
  • централь (хаб);
  • пульт централізованого спостереження (ПЦН);
  • брелок як пульт керування;
  • світло-звукові прилади (сирени, ревуни, проблискові маячки) та ін.

Охоронна бездротова сигналізація, втім, як і провідна, може легко масштабуватись у разі встановлення на великому об'єкті. Для квартир можна купити вже готовий комплект такої системи. Його основна перевага – перевірена сумісність пристроїв, простота монтажу (навіть самостійного), знижена ціна.

Принцип роботи будується на підключенні всіх периферійних датчиків, виконавчих пристроїв до централі.

Датчики контролюють кожну свою зону та при виявленні порушення подають тривожний сигнал на хаб. Крім цього, у процесі роботи датчики постійно обмінюються сервісними сигналами з централлю – за відсутності їх система розуміє, що датчик або зламався, або його вкрали та піднімає на сполох. Датчики бездротової сигналізації оснащені батареями електроживлення, які можуть підтримувати роботу пристрою до 5 років.

Хаби – пристрої, які приймають та передають на ПЦН чи термінали користувачів тривожні сигнали, контролюють працездатність датчиків, ініціюють включення виконавчих пристроїв.

Зазначимо, що будь-який готовий комплект охоронної сигналізації після встановлення можна легко доповнити.

Зазвичай власники намагаються підключити свої системи до ПЦН охоронних компаній, щоб забезпечити швидке реагування професіоналів у сфері безпеки на тривогу (виїзд групи швидкого реагування) протягом найкоротшого часу. Однак якщо цінність об'єкта дозволяє, можна обмежитися і сповіщення про порушення власника.

Переваги і недоліки

Дротова сигналізація - система, в якій сигнали передаються тільки по проводах. У бездротових трансляція організована такими каналами зв'язку, як GSM, в деяких випадках - WiFi. Справді, перехопити дані таким каналом просто. Однак виробники охоронних систем використовують шифрування даних, захищаючи їх від розшифровки та заміни. У цьому відношенні показовим є радіочастотний протокол передачі даних системи бездротової сигналізації Ajax Jeweller. Він забезпечує впевнений прийом сигналу на відстані до 2 км на відкритому просторі.

З власником або пультом у хабах Ajax передбачено зв'язок по GSM-каналу.

Перелік основних переваг бездротових сигналізацій:

  • проста установка протягом короткого часу;
  • зручність розміщення датчиків та централі, при необхідності – швидка зміна місця встановлення;
  • можливість самостійної установки без попереднього вивчення електричних принципових схем та елементної бази радіотехніки;
  • гнучке масштабування, зміна конфігурації;
  • висока адаптивність до нового місця установки (систем легко переноситься з одного орендованого офісу чи квартири до іншого);
  • непомітність пристроїв в інтер'єрі, відсутність необхідності прокладання проводів (як наслідок – псування інтер'єру);
  • необов'язкова сертифікація.

Справді, на відміну пожежної сигналізації, охоронну необов'язково сертифікувати за спеціальними вимогами. Достатньо сертифікату якості. Однак якщо та ж бездротова домашня сигналізація підключатиметься на ПЦН, варто переконатися, що вона є в переліку тих, з якими працює охоронна компанія.

До можливих недоліків (підкреслюємо – можливим) відносяться:

  • більш тривалий процес налаштування;
  • необхідність заміни елементів живлення;
  • можливість глушення сигналу (хоча це є тригером підняття тривоги);
  • збільшення кількості хабів або ретрансляторів, якщо на об'єкті багато перешкод (стіни, меблі, міжповерхові перекриття, металеві ворота та ін.).

Останній аргумент може «перекрити» вартість робіт з прокладання кабелів, закупівлі додаткових акумуляторів (вони також є у провідній сигналізації тощо).

У будь-якому випадку зручно визначитися з конфігурацією та кількістю пристроїв системи, маючи на руках карту-схему об'єкта. І звичайно, скориставшись рекомендаціями нашого консультанта!