Кількість
|
Вартість
|
||
|
Системи відеоспостереження стали сьогодні системами безпеки не лише у приватному та корпоративному секторах життя людей, а й у суспільному. Тобто ви потрапляєте в об'єктиви камер відеоспостереження не лише вдома чи на роботі, а й вулицях свого населеного пункту. Громадською системою відеоспостереження класу «Безпечне місто» давно відомий Бірмінгем (Велика Британія). Сьогодні величезну кількість відеокамер можна побачити і в українських містах та селах, котеджних містечках, парках тощо.
Основною особливістю таких систем є наявність вбудованої відеоаналітики (елементів штучного інтелекту). Зокрема – функції розпізнавання особи.
Розпізнавання особи успішно використовується і в корпоративному секторі систем безпеки, рідше – у приватних будинках та квартирах.
Розкажемо, як працює розпізнавання осіб, у яких пристроях ця функція є, і де її ефективно застосовують.
Як працює розпізнавання особи, способи її застосування
Математичні алгоритми цієї функції, мабуть, найскладніші з усіх, на основі яких будується відеоаналітика. Розробники довго йшли до її створення, і вперше у працездатному стані вона побачила світ у 2017 році.
Схема роботи: камери відеоспостереження отримують та передають у цифровому форматі зображення особи людини у спеціальне програмне забезпечення, яке шляхом аналізу даних виділяє особи. Далі воно порівнює їх параметри з даними, що належать особам, які перебувають у базі даних. Під час їхнього збігу користувач отримує повідомлення про те, хто знаходиться на відео.
Однак є найкращі способи використання результатів роботи системи розпізнавання осіб. Це їх передача до системи контролю та управління доступом. Фактично система безпеки працює як біометричний датчик СКУД.
Існує і сервіс примусового пошуку людини у відеозаписах. Ним широко користуються правоохоронці.
Найчастіше виробники систем відеоспостереження використовують технологію розпізнавання облич за двовимірними моделями. Є й алгоритми роботи із тривимірними моделями. Однак вони вимагають використання дорожчих відеокамер. Зазначимо, що для деяких об'єктів тривимірна графіка у відеоспостереженні є виправданою, оскільки коефіцієнт помилкової відмови 3-D технології всього 0,1%, тоді як 2-D – 2,5% (2021 р.).
Дуже важливо перед тим, як купити відеоспостереження з розпізнаванням осіб визначитися, на якому пристрої проводитиметься обробка даних. Сьогодні є кілька варіантів:
- IP-відеокамера;
- відеореєстратор;
- контролер системи контролю та управління доступом.
Мережева камера може обробляти відеопотік внаслідок того, що на її борту вже є процесор обробки відео в цифровому вигляді. Аналогові відеокамери можуть лише передавати відео на відеореєстратор не у цифровому форматі. Таке рішення зручне, якщо на об'єкті достатньо лише однієї відеокамери, і контролювати прохід «знайомих» системі людей потрібно лише в одному місці.
Ми пропонуємо купити відеореєстратор із розпізнаванням обличчя. Це може бути IP-реєстратор чи гібридний. Гібридний позначається як XVR (компанії Dahua), Turbo HD від компанії Hikvision (він HD TVI). Особливість гібридного відеореєстратора - перетворення аналогового відеосигналу, який "приходить" через коаксіальний кабель, на цифровий.
Відеореєстратори з розпізнаванням осіб успішно працюють у системах:
- безпеки;
- контролю та управління доступом;
- обліку робочого дня і т.д.
Переваги розпізнавання особи на реєстраторі
Окремо зупинімося на перевагах використання функції відеоаналітики на базі відеореєстратора. Їх кілька, ось їхній перелік:
- реєстратор може одночасно обробляти зображення на кількох каналах (від кількох відеокамер);
- відеореєстратор зазвичай знаходиться у захищеному приміщенні;
- на відеореєстраторі зручніше робити налаштування відеоаналітики;
- база даних розміщується на відеореєстраторі;
- гібридний реєстратор дозволяє використовувати розпізнавання обличчя у системі відеоспостереження з аналоговими відеокамерами;
- відеореєстратор має більше місця на HDD (жорсткому диску) для зберігання бази облич та відеоархіву, ніж microSD картки пам'яті в камері);
- у разі поломки швидше замінити реєстратор, ніж відеокамеру тощо.
Справді, можна витратити багато часу на налаштування сервісу розпізнавання облич на камері. А потім втратити камеру разом з актуальною базою осіб (якщо вона розміщена не в хмарі, а на microSD карті пам'яті).
Часто трапляються ситуації, особливо на масштабних об'єктах, коли система відеоспостереження побудована на базі аналогових пристроїв. Уявіть, якщо потрібна функція розпізнавання осіб і доведеться замінити обладнання (пристрої та кабелі передачі даних, кабелі живлення) на суму від 500 тис. грн? У цьому випадку є сенс купити XVR або Turbo HD реєстратор, який коштуватиме, наприклад, від 7 до 10 тис. грн.
Відеореєстратор оснащується потужнішим процесором для обробки відео, тому він може працювати швидше в рази, ніж відеокамера з цим функціоналом.
Швидка обробка відео можлива і на базі контролера СКУД, проте не на всіх об'єктах цю систему встановлено.
Загалом швидкодія розпізнавання осіб залежить від таких факторів, як:
- застосований алгоритм функції розпізнавання осіб;
- місце розташування бази даних осіб;
- Розмір бази.
На швидкість порівняння осіб із зразками з бази можуть вплинути і «невеликі» фактори – належність до ієрархічного списку (у базі) та порядок порівняння згідно з ієрархією, якість інфраструктури для передачі відео до реєстратора, спроба маскування особи тощо.
Ефективність роботи будь-якої відеоаналітики зростає, якщо правильно встановлені відеокамери (можуть "дивитися" прямо в обличчя), на об'єкті організовано гарне освітлення у місці "контролю" людей.
Які реєстратори з розпізнаванням обличчя популярні
Великою популярністю користуються недорогі моделі гібридних та цифрових реєстраторів. Вони мають від 2 або 4 до 8 каналів для підключення камер.
Як обов'язковий критерій для реєстратора виступає його сумісність з роздільною здатністю відеокамер. Немає сенсу купувати відеореєстратор, який працює роздільною здатністю відео в 8 Мп, коли в системі відеоспостереження встановлено відеокамери з роздільною здатністю 2 Мп.
Що стосується інших параметрів відеореєстраторів, то тут працює принцип «що більше, тим краще». Наприклад, чим більше місця для зберігання відео та бази осіб, тим краще!